• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • واکسن کرونا مدرنا از سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز گرفت

واکسن کرونا مدرنا از سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز گرفت

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مجوز استفاده اورژانسی از واکسن کرونا مدرنا را صادر کرد. بدین ترتیب حالا دو واکسن کرونا در ایالات متحده مجوز عرضه گرفته‌اند.

آمریکا اولین کشوری است که به واکسن کرونا مدرنا چراغ سبز نشان می‌دهد. این واکسن در همکاری با مؤسسه ملی سلامت آمریکا (NIH) ساخته شده و قرار است در روزهای آتی حدود ۶ میلیون دوز آن در اختیار ۳ هزار و ۲۸۵ منطقه در سطح آمریکا قرار گیرد.

مدرنا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد حدود ۲۰ میلیون واکسن دیگر را تا پایان سال جاری میلادی به دولت آمریکا تحویل خواهد داد. این شرکت افزود بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلیون دوز در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ در سطح جهان توزیع خواهد شد که بین ۸۵ تا ۱۰۰ میلیون دوز از آنها برای آمریکا در نظر گرفته شده است.

 

واکسن مدرنا در کارآزمایی‌های بالینی ایمنی و اثربخشی بالایی نشان داده است. سازمان و غذا و داروی آمریکا اواخر هفته گذشته این واکسن را تأیید کرد که از مجوز گرفتن آن در آینده نزدیک خبر می‌داد. این سازمان اوایل هفته قبل مجوز تزریق اورژانسی واکسن کرونا شرکت فایزر/BioNTech را به افراد ۱۶ سال به بالا صادر کرد.

واکسن مدرنا در کارآزمایی‌های بالینی ۹۴ درصد اثربخش بوده و برخلاف واکسن فایزر برای نگهداری آن نیازی به دمای بسیار پایین نیست و به گفته سازنده تا ۳۰ روز بین دمای ۲ الی ۷ درجه سانتی گراد (دمای یک یخچال استاندارد) قابل نگهداری است.

یکی از نگرانی‌هایی که در رابطه با واکسن فایزر وجود دارد، بروز واکنش‌های آلرژیک شدید در برخی افراد است. FDA روز جمعه از بررسی «حدوداً پنج» واکنش آلرژیک در ارتباط با تزریق واکسن فایزر خبر داد. تاکنون گزارشی از بروز واکنش آلرژیک پس از تزریق واکسن مدرنا مخابره نشده است، ولی سازمان غذا و داروی آمریکا به افرادی که در گذشته به تزریق واکسن واکنش شدید نشان داده‌اند توصیه می‌کند تا فعلاً از زدن این واکسن خودداری کنند.

  نرگس محمدی از محرومیت ۱۳ زندانی سیاسی زن از تماس تلفنی در زندان اوین خبر داد

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان