• Home
  • >
  • سلامت
  • >
  • واکسن فایزر برای نگهداری و انتقال به دمای فوق سرد نیاز ندارد

واکسن فایزر برای نگهداری و انتقال به دمای فوق سرد نیاز ندارد

زمانی که فایزر از اثربخشی بالای واکسن کرونا خود خبر داد و مجوز دریافت کرد، بسیاری به انتقال سریع آن به کشورهای مختلف امیدوار بودند اما در این میان یک مشکل بزرگ وجود داشت: واکسن فایزر برای انتقال به دمای فوق سرد تا منفی ۷۵ درجه نیاز داشت. حالا این کمپانی اعلام کرده که نیازی به این دما نیست و می‌توان تا دو هفته آن را در دمای استاندارد فریزر نگهداری کرد.

نیاز به دمای فوق سرد بسیاری از کشورها را به دردسر انداخته و همچنین چالش‌هایی برای دسترسی به یخ خشک کافی ایجاد کرده. اما حالا طبق گفته فایزر و BioNTech، واکسن آن‌ها نیازی به چنین دمایی ندارد.

این کمپانی‌ها داده‌های جدیدی را در اختیار سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) قرار داده‌اند که در آن‌ها به امکان نگهداری و انتقال واکسن‌ها در محیط‌های گرمتر اشاره شده. در صورتی که تغییر مدنظر این دو شرکت مورد تایید FDA قرار بگیرد، توزیع این واکسن در آمریکا و حتی کشورهای دیگر ساده‌تر می‌شود. علاوه بر این، می‌توان آن را به کشورهای با درآمد پایین هم صادر کرد.

فایزر قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۱ تا ۲ میلیارد دوز واکسن عرضه کند، بنابراین طبق گفته مدیرعاملش به نام «آلبرت بورلا»، بطور مداوم پژوهش‌هایی برای تولید انبوه صورت می‌گیرد:

«ما بطور مداوم پژوهش‌های پایداری واکسن برای پشتیبانی از تولید تجاری و انبوه آن را انجام می‌‌دهیم و هدفمان، عرضه گسترده‌تر واکسن در ایالات متحده آمریکا و کشورهای مختلف در سراسر جهان است. اگر داده‌های جدید تایید شوند، مراکز واکسیناسیون و داروخانه‌ها انعطاف‌پذیری و گزینه‌های بیشتری برای مدیریت منابعشان خواهند داشت.»

در حال حاضر برای نگهداری حداکثر ۶ ماهه واکسن کرونا فایزر، باید آن را در دمای منفی ۸۰ تا ۶۰ درجه نگه داشت و البته تا ۵ روز امکان نگهداری آن در یخچال با دمای ۲ تا ۸ درجه هم وجود دارد. اگر داده‌های جدید مورد تایید قرار بگیرند، می‌توان این واکسن را به مدت دو هفته در دمای منفی ۲۵ تا ۱۵ درجه نگهداری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading