• Home
  • >
  • سلامت
  • >
  • علت ریزش مو در تابستان و روش‌های پیشگیری از آن

علت ریزش مو در تابستان و روش‌های پیشگیری از آن

مراقب موهایتان باشید که تابستان درحال نزدیک‌شدن است. شاید باورتان نشود؛ اما ریزش مو در تابستان شوخی نیست. این را متخصصانی می‌گویند که با تعداد زیادی از بیماران دچار ریزش فصلی مو روبه‌رو هستند. به‌طور طبیعی، موها در دو ماه آخر تابستان بیشتر از مواقع دیگر می‌ریزند. برای همین است که باید در تابستان مراقب موهای خود باشید و نگذارید تابش آفتاب بر پوست سر، وضعیت موهایتان را خراب کند. همچنین توصیه نمی‌شود از مواد شیمیایی مختلف و شامپوهای رنگارنگ برای موهایتان استفاده کنید. یادتان باشد که ریزش مو در تابستان رایج است و شما تنها نیستید؛ پس بهتر است درباره این موضوع اطلاعات بیشتری داشته باشید.
تابستان موهایتان را به باد خواهد داد؟
ریزش مو در تابستان بیشتر از فصول دیگر است. از تابستان دوست‌داشتنی انتظار نداشتید که با شما چنین کند؟ درست است که موها در فصلی که برخی معتقدند بهترین فصل سال است، بیشتر می‌ریزند؛ اما جای نگرانی زیادی وجود ندارد. چرا؟ چون این ریزش بیش از آنکه ناشی از طاسی زودرس یا مشکلاتی حل‌نشدنی باشد، به‌واسطه چرخه طبیعی بدن رخ می‌دهد.
فولیکول‌های مویی که در طول سال، سفت‌وسخت به‌عنوان پوسته‌ای دفاعی روی موها قرار داشتند، در تابستان می‌ریزند؛ گویی که موها در تابستان بی‌پناه می‌شوند و در معرض هجوم طبیعت قرار می‌گیرند.
فصل ریزش متداول مو در نواحی مختلف دنیا به‌واسطه اوضاع جغرافیایی و چرخه طبیعی بدن افراد متفاوت است؛ مثلا در بیشتر نواحی آمریکا، ریزش مو با شروع خنک‌شدن هوا در ماه اوت (از ۱۱ مرداد تا ۱۰ شهریور) دیده می‌شود.
واقعیت این است که پوست سر در اوج تابش آفتاب در اواسط تابستان تمام تلاشش را به کار می‌گیرد تا از موها در مقابل نور خورشید محافظت کند؛ اما به نظر می‌رسد جایی در اواخر تابستان، کم می‌آورد و موها شروع به ریزش می‌کنند. البته این روند بسیار طبیعی است. این موضوع طبیعی به جغرافیا وابسته است؛ یعنی بیش از آنکه تغییرات بدنی افراد در ریزش فصلی مو نقش داشته باشد، اوضاع جغرافیایی اثرگذار است.
چطور باید از ریزش مو در تابستان جلوگیری کنید؟
برای اینکه از ریزش موها در تابستان جلوگیری کنید، باید هنگام بیرون‌رفتن از منزل، آنها را از نور خورشید بپوشانید. بانوان ایرانی که روسری به سر دارند؛ اما آقایان هم باید از کلاه استفاده کنند. فولیکول‌های مو به‌کمک کلاه و روسری پوشانده می‌شوند و آسیب نمی‌بینند.
مصرف ویتامین ها و خط‌کشیدن دور روش‌های جلوگیری از بارداری با قرص‌های خوراکی در کنار دوری از رژیم های غذایی دشوار می‌تواند مانع از ریزش مو در تابستان شود. قرص‌های ضدبارداری و رژیم‌های غذایی باعث نوسان‌های هورمونی می‌شوند و ریزش مو را تشدید می‌کنند؛ پس حواستان را حسابی جمع کنید و دقیق عمل کنید.
تابستان است و مهمانی‌ها و گردش‌ها و در این میان داشتن ظاهری جدید و رسیدن به موها خیلی می‌چسبد؛ اما متأسفانه متخصصان توصیه می‌کنند که در این فصل موها را رنگ نکنید. استفاده از مواد شیمیایی برای موها در تابستان باعث تضعیف فولیکول مو می‌شود.
در اواخر تابستان احتمال دارد که روزی ۱۰۰ تار مو از سرتان کم شود. برای کاهش این روند، از شانه زدن و شستن زیاد موها با شامپو خودداری کنید؛ چون این کارها ریزش را سریع‌تر می‌کنند و آن و‌قت است که فکر می‌کنید درحال بی‌موشدن هستید.
روند ریزش و رشد طبیعی موها چیست؟
ریزش موی زیاد – ریزش طبیعی مو چقدر است؟
موها در تابستان به‌طور طبیعی می‌ریزند؛ پس نگران نباشید و با مراقبت‌های لازم این روند طبیعی را کنترل کنید. یادتان باشد که اگر ریزش موها از ۱۰۰ تار در روز پیشی گرفت، یعنی وضعیت غیرعادی است؛ درغیراین‌صورت مشکل خاصی وجود ندارد.
به‌طورکلی متخصصان معتقدند که روند رشد موها در بازه‌ای ۲ تا ۶ساله رخ می‌دهد. تارهای مو به‌مدت چند سال رشد می‌کنند. بعد، روند رشد متوقف می‌شود و موها می‌ریزند تا هم‌تایان جدیدشان جای آنها را بگیرند. زمانی که ۹۰درصد از موها درحال رشد هستند، باقی موها در مرحله استراحت (مرحله تلوژِن) به سر می‌برند. این مرحله ۲ تا ۶ ماه طول می‌کشد و طی آن موهایی که در مرحله استراحت بودند، دچار ریزش می‌شوند.
تیمی از متخصصان پوست و مو درباره روند ریزش فصلی مو تحقیق کرده‌اند. این تیم داده‌های خود را در سال ۲۰۰۴ ازطریق پایگاه داده‌ای گوگل ترند (google trend) به دست آورده‌اند. یکی از اقدامات این تیم این بود که میزان جست‌وجوهای کاربران برای عبارت «ریزش مو» را بین ماه‌های ژانویه سال ۲۰۰۴ (۱۱ دی تا ۱۱ بهمن ۱۳۸۲) تا اکتبر سال ۲۰۱۶ (۱۰ مهر تا ۱۰ آبان ۱۳۹۵) بررسی کردند.
نتایج تحقیق درباره ریزش فصلی مو
با بررسی جست‌وجوها، پانزده کشور با بیشترین میزان جست‌وجوی عبارت ریزش مو شناسایی شدند. از میان آنها هم چهار کشور از پرجمعیت‌ترین‌ها را از هر نیمکره انتخاب کردند. این کشورها شامل آمریکا، انگلستان، کانادا، هندوستان، استرالیا، نیوزلند، آفریقای جنوبی و جمهوری موریس بودند. همچنین به‌کمک سازمان‌های مرتبط با هواشناسی و با درنظر‌گرفتن فصل‌ها و ماه‌های گوناگون در هر کشور، تغییرات دمایی فصول مختلف در این کشورها را بررسی کردند.
نتیجه‌ها حاکی از آن بود که ریزش مو در فصل‌های تابستان و پاییز بیشتر از زمستان و بهار است. مطالعات بالینی و تحقیقات یادشده بر این ادعا صحه می‌گذارند. نکته جالب‌تر این است که گذر فصل‌ها می‌تواند روی ریزش موی حیوانات هم اثر بگذارد. میمون رزوس، گربه و سگ‌ هم از ریزش فصلی مو بی‌نصیب نمی‌مانند. ریزش موی تکه‌ای روی بدن سگ‌ها از بقیه حیوانات بیشتر است.
پس باید بدانید که ریزش مو در تابستان موضوعی طبیعی است و جای نگرانی ندارد. دانشمندان کشف کرده‌اند که تغییرات فصل در ریزش موها اثر دارد؛ اما همچنان به تحقیقات بیشتری نیاز است تا دیگر عوامل ریزش مو را کشف کنند؛ مثلا باید مشخص شود که تغییرات اشعه ماورای بنفش در ریزش موها اثر دارد یا خیر.
روش‌های جلوگیری از ریزش مو در تابستان چیست؟
جلوگیری از ریزش مو در تابستان
درست است که موها طی روندی طبیعی در فصل تابستان دچار ریزش می‌شوند؛ اما روش‌هایی هم برای کنترل این چرخه طبیعی وجود دارد. در ادامه با تعدادی از روش‌های جلوگیری از ریزش مو آشنا خواهید شد. ریزش مو، کچلی و طاسی در جوامع مختلف رواج دارند. فارغ از فصل و زمانی مشخص، عوامل مختلف دیگری هم باعث ریزش موهای سر می‌شوند.
مثلا در آمریکا حدود دوسوم از مردان تا ۳۵سالگی دچار انواع و سطوحی از ریزش مو می‌شوند. تا رسیدن به ۵۰سالگی هم حدود ۸۵ درصد موهایشان را از دست می‌دهند. زنان هم از این ماجرای ناخوشایند در امان نیستند. در کشوری مانند آمریکا، سهم زنان از ریزش مو ۴۰ درصد است و طاسی با الگوی مردانه یا ریزش موی آندروژنیک از رایج‌ترین مشکلات مو در میان زنان و مردان است.

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading