طرز تهیه شیرینی بهشتی

نویسنده: فرنگیس حسینی

مواد لازم شیرینی بهشتی

روغن صاف قنادی ۲۰۰ گرم

پودر قند ۲۰۰ گرم

آرد ۴۰۰ گرم

روغن مایع ۵۰ گرم

پودر کاکائو یا زعفران یا رنگ دلخواه به مقدار لازم

هل یک چهارم قاشق چایخوری

طرز تهیه شیرینی بهشتی

روغن و پودر قند الک شده را حدود هشت دقیقه با همزن میزنیم تا کاملا کرم رنگ و پوک شود؛ سپس اسانس مورد نظرمان را اضافه میکنیم. هل و وانیل میتواند بهترین گزینه باشد. که بسته به ذائقه شما متفاوت خواهد بود.

بعد از اضافه کردن هل حدود دو دقیقه مواد را هم میزنیم. میزان زدن مواد با همزن را حتما رعایت کنید به دلیل اینکه  در پوک و ترد شدن شیرینی تاثیرگذار است. بعد از حدود ده دقیقه زدن، همزن را کنار می گذاریم و نصف آرد و روغن مایع را اضافه میکنیم و با لیسک هم میزنیم. در این مرحله آرد را قاشق قاشق اضافه میکنیم؛ تا جایی که خمیر لطیفی به دست بیاید که نه شل باشد و به دست بچسبد و نه خیلی سفت باشد و زمان شکل دادن ترک بخورد بسته به نوع آرد شما ممکن است تمامی آرد مصرف شود و یا اضافه بماند. میتوانید خمیر رو دو قسمت کنید و به یک قسمت کاکائو اضافه کنید (حدود یک یا دو قاشق غذاخوری) و مخلوط کنید و یا میتوانید خمیر را سه قسمت کنید و به یکی زعفران هم اضافه کنید تا شیرینی سه رنگ داشته باشید؛ مواد را داخل قیف بریزید. سر ماسوره شکوفه، ستاره و یا هر ماسوره دلخواهی را انتخاب کنید و سر قیف بزارید.

  با این فوت کوزه‌گری، خودتان خیارشور درست کنید!

داخل سینی فر، کاغذ روغنی بیندازید و سطح سینی را با فاصله شکوفه میزنیم. اندازه شیرینی دست خود شما است؛ میتوانید شکوفه بزرگ بزنین یا کوچک، اما معمولا شیرینی های کوچک برای عید پرطرفدار هستند.

سطح شیرینی را به دلخواه میتوانید تخم خرفه، پودر پسته یا کنجد بپاشید. فر رو از ۱۰ دقیقه قبل روی درجه ۱۸۰ روشن کنید تا گرم شود. سپس شیرینی ها را در داخل فر بگذارید و ۱۰ الی ۱۵ دقیقه وقت بدهید تا بپزد؛ نیازی به طلایی شدن کف شیرینی نیست به دلیل اینکه اگر زیاد در فر بماند شیرینی خشک میشود.

تزیین شیرینی های بهشتی

بعد از در آوردن شیرینی از فر، شیرینی‌ها چسبناک هستند؛ اگه بخواهید حرکت دهید پودر میشوند. باید اجازه دهید چند ساعت داخل سینی بماند و کاملا سرد و خشک شود سپس می توانید به راحتی جا به جا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان