طرز تهیه رشته پلو شب عید

نویسنده: فرنگیس حسینی

مواد لازم رشته پلو شب عید

برنج دو و نیم پیمانه

رشته پلویی خرد شده ۳۰ گرم

کره یا روغن گیاهی به مقدار لازم

زعفران دم‌کرده نصف قاشق چای‌خوری

نمک به مقدار لازم

پیاز یک عدد بزرگ

کشمش طلایی یک‌سوم پیمانه

کشمش سیاه یک‌سوم پیمانه

خرما نصف پیمانه

طرز تهیه رشته پلو شب عید

برای تهیه رشته‌پلو، این غذای اصیل ایرانی، ابتدا باید برنج را بشویید. سپس درست مثل اینکه بخواهید برنج آبکشی تهیه کنید. برنج را در چهار پیمانه آب که دو تا سه قاشق غذاخوری نمک به آن افزوده‌اید چند ساعت بخیسانید. داخل یک قابلمه بزرگ پنج پیمانه آب بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید. آب برنج را خالی کرده و به آرامی آن را داخل قابلمه آب جوش بریزید. شعله را زیاد کنید تا آب و برنج به جوش بیایند.

رشته پلویی را به آب در حال جوش اضافه کرده و بگذارید تا حدود هفت تا ۱۰ دقیقه بجوشند. برنج را تست کنید که برای آبکش کردن آماده باشد. وسط برنج باید سفت و اطراف آن نرم باشد. رشته‌ها هم باید کمی نرم و کمی سفت باشند. سپس برنج را آبکشی کنید و با آب خنک شست‌وشو دهید.

قابلمه را بشویید و روی شعله بگذارید، دو تا سه قاشق غذاخوری روغن یا کره و یک تا دو قاشق غذاخوری زعفران دم کرده داخل قابلمه بریزید. با استفاده از یک کفگیر بزرگ برنج را داخل قابلمه ریخته و به فرم هرم دربیاورید. برای خروج بهتر بخار از داخل برنج با ته کفگیر چند سوراخ داخل برنج ایجاد کنید.

  افسردگی نوجوانان - قسمت دوم

بدون اینکه درب قابلمه را بگذارید، برنج را روی شعله تقریبا زیاد به مدت پنج تا هفت دقیقه قرار دهید تا وقتی که بخار شروع به خارج شدن کند، سپس یک فنجان آب دور برنج بریزید و درب قابلمه را گذاشته و شعله را کم کنید و اجازه دهید تا ۴۵ دقیقه دم بکشد. در همین حین در یک تابه متوسط پیاز ریز خرده شده را با روغن سرخ کنید تا طلایی شود.

سپس کشمش پاک کرده و شسته شده و خرمای پوست گرفته را اضافه کرده و به مدت پنج دقیقه تفت دهید و کنار بگذارید. بعد از اینکه برنج دم کشید، مقداری از زعفران دم‌کرده را با مقداری از برنج مخلوط کنید و کنار بگذارید. رشته پلو را داخل دیس بکشید و با برنج زعفرانی و کشمش و خرما روی آن را تزیین کنید. رشته پلو را می‌توانید با گوشت قلقلی یا مرغ هم میل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان