• Home
  • >
  • سیاسی
  • >
  • صدف خادم از بیم “بازداشت” به ایران بازنمی‌گردد

صدف خادم از بیم “بازداشت” به ایران بازنمی‌گردد

زن “تاریخ‌ساز” بوکس برنامه سفر خود به ایران را لغو کرد. خطر “بازداشت” صدف خادم و مربی‌اش، دلیل عدم بازگشت او به ایران اعلام شده است. این بوکسور نخستین زن ایرانی است که در یک مسابقه رسمی بوکس شرکت کرده و پیروز شده است.صدف خادم، بوکسور ایرانی، پس از مسابقه رسمی بوکس خود در فرانسه از بیم بازداشت شدن برنامه سفر خود به ایران را لغو کرد.

مدیر رسانه‌ای صدف خادم روز چهارشنبه ۲۸ فروردین (۱۷ آوریل) به خبرگزاری فرانسه گفت که این بوکسور ۲۴ ساله و مربی او تصمیم گرفته‌اند در فرانسه بمانند و فعلا به ایران بازنگردند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

صدف خادم شنبه گذشته در شهر رویان فرانسه در مسابقه‌ای با آن شوان، بوکسور فرانسوی، بر حریف خود غلبه کرد. او بدین ترتیب نام خود را به عنوان نخستین بوکسور زن ایرانی که در مسابقه‌ای رسمی شرکت کرده است ثبت کرد.

این در حالی است که از زمان پیروزی انقلاب بهمن ۵۷ بدین‌سو بوکس برای زنان در ایران ممنوع بوده و آنان در جمهوری اسلامی حق شرکت در مسابقات این رشته ورزشی را ندارند.

فدراسیون بوکس ایران دوشنبه گذشته از خود در مقابل مسابقه صدف خادم در فرانسه سلب مسئولیت کرده و اعلام کرده بود که مسئولیت این اقدام برعهده خود او و برگزارکنندگان مسابقه است. این فدراسیون با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که در تمرین‌ها و برگزاری مسابقه صدف خادم هیچ نقشی نداشته است.

فدراسیون بوکس ایران با اشاره به اینکه “هیچ فعالیتی” در زمینه بوکس بانوان نداشته، اعلام کرده بود: “برگزاری مسابقات و تمرینات این رشته ورزشی در هر مکانی مربوط به این فدراسیون نیست و مسؤولیت آن با برگزارکنندگان و یا شخص شرکت‌کننده خواهد بود.»

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، نه تنها خطر بازداشت صدف خادم را به خاطر نقض قوانین جمهوری اسلامی از طریق عدم رعایت حجاب تهدید می‌کند، بلکه مهیار منشی‌پور، قهرمان ایرانی−‌فرانسوی پیشین بوکس جهان و مربی صدف خادم نیز می‌تواند به اتهام مشارکت در جرم با خطر بازداشت روبه‌رو شود.

مدیر رسانه‌ای صدف خادم گفت، آقای منشی‌پور نیز از طریق یک پیامک در جریان حکم بازداشت خود قرار گرفته است.

صدف خادم چند روز پیش از مسابقه سه راندی خود با حریف فرانسوی‌اش، به خبرگزاری فرانسه گفته بود که می‌خواهد تا آنجا که ممکن است در بوکس پیشرفت کرده و از این طریق دیگر زنان ایرانی را به فعالیت در این رشته ورزشی ترغیب کند.

صدف خادم قرار بود دیروز سه‌شنبه به همراه مربی‌اش راهی ایران شود، اما نگرانی‌های اخیر بر سر احتمال بازداشت آنها باعث شد که این بوکسور زن ایرانی، فعلا در پواتیه واقع در غرب فرانسه، بماند.

Read more here:: صدف خادم از بیم “بازداشت” به ایران بازنمی‌گردد

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading