• Home
  • >
  • ورزشی
  • >
  • سردار آزمون آقای گل شد، طارمی هم آقای گلی را می‌خواهد

سردار آزمون آقای گل شد، طارمی هم آقای گلی را می‌خواهد

لیگ برتر فوتبال روسیه با قهرمانی زنیت سن پترزبورگ به پایان رسید. سردار آزمون مهاجم تیم ملی فوتبال ایران نیز به اتفاق هم تیمی‌اش آقای گل شد.
زنیت در هفته پایانی به دیدار روستوف رفت و ۲ بر یک به برتری رسید. آزمون که به عنوان یار تعویضی وارد زمین شده بود توانست گل دوم تیمش را در برابر تیم سابق خود به ثمر برساند.
به این ترتیب سردار آزمون و آرتم زوبا مهاجم تیم ملی روسیه با ۱۷ گل زده به صورت مشترک به عنوان آقای گل انتخاب شدند.
زوج آتشین زوبا و آزمون علاوه بر ثبت ۱۷ گل زده، به ترتیب ۱۵ و ۸ پاس گل نیز به هم تیمی‌های خود دادند.
زنیت برای تکرار قهرمانی‌اش توانست ۱۵ امتیاز از لکوموتیو مسکو تیم دوم جدول پیش بیافتد. این تیم ۶۵ گل به ثمر رساند که ۱۶ گل بیشتر از هر تیم دیگری در فصل جاری بود.
در فصل قبلی لیگ روسیه فدور چالوف از زسکا مسکو با ۱۵ گل زده آقای گل شد و سردار آزمون با ۱۳ گل در رده دوم ایستاد.
علیرضا جهانبخش نخستین بازیکن ایرانی بود که توانست آقای گل یکی از لیگ‌های اروپایی شود. او در هفته پایانی فصل ۲۰۱۸ لیگ هلند هت‌تریک کرد تا با ۲۱ گل زده در صدر گلزنان بایستد.
آزمون مهاجم ۲۵ ساله تیم ملی ایران، تمام دوران حرفه‌ای باشگاهی خود را در رده بزرگسالان در فوتبال روسیه سپری کرده. در این سال‌ها همواره اخباری از احتمال انتقال او به لیگ‌های معتبر اروپایی منتشر شده اما تاکنون به تحقق نرسیده.
آمار چشمگیر گلزنی او در فصل جاری باعث شد تا شایعه پیوستنش به سری A در ایتالیا، بیش از پیش قوت بگیرد.
امسال مهدی طارمی دیگر مهاجم تیم ملی فوتبال ایران هم که در لیگ پرتغال بازی می‌کند از شانس آقای گلی برخوردار است.
طارمی که در هفته پایانی مقابل بووآویستا قرار می‌گیرد تاکنون ۱۶ گل برای ریو آوه به ثمر رسانده.
پیزی از بنفیکا با ۱۸ گل زده در صدر است. هم‌تیمی برزیلی‌اش کارلوس وینیسیوس ۱۷ گل زده. همین تعداد گل نیز توسط پائولینیو از براگا به ثمر رسیده.
همه این بازیکنان به اتفاق طارمی از شانس آقای گلی برخوردارند اما اهمیت آمار طارمی در این است که از تیمی غیر مدعی توانسته در نخستین فصل حضور اروپایی خود چشم‌ها را خیره کند.
رسانه‌های پرتغال بارها از انتقال طارمی در پایان فصل به وردربرمن در بوندس لیگا یا یکی از سه تیم بزرگ پرتغال (پورتو، بنفیکا و اسپورتینگ لیسبون) خبر داده‌اند.
امسال کاوه رضایی از باشگاه شارلروا هم در لیگ بلژیک با ۱۲ گل زده در رده سوم قرار داشت اما با شیوع ویروس کرونا در این کشور، ادامه فصل به طور کامل لغو شد.
جالب اینکه در لیگ آذربایجان هم پیمان بابایی از تیم سومقاییت به طور مشترک با سه بازیکن دیگر موفق به ثبت ۷ گل شده و در صدر بود اما ویروس کرونا ادامه لیگ این کشور را مانند فرانسه و بلژیک لغو کرد.
رکورد ۲۱ گل جهانبخش برای آلکمار بهترین آمار گلزنی بازیکنان ایرانی در یک فصل از لیگ‌های اروپایی است.
رضا قوچان‌نژاد در سال ۲۰۱۷ موفق به ثبت ۱۹ گل برای هیرنفین شد و برای آقای گلی فقط دو گل از نفر اول کم آورد.
کریم انصاری‌فرد در فصل ۲۰۱۸ موفق شد ۱۷ گل برای المپیاکوس به ثمر برساند. او تا هفته‌های پایانی آقای گل بود اما سرانجام در رده دوم ایستاد.
سال ٢٠٠٤ وحید هاشمیان (بوخوم) با ١٦ گل در رده چهارم گلزنان بوندس ليگا قرار گرفت، آماری که طارمی نیز تا این لحظه به جا گذاشته و یک بازی دیگر فرصت دارد تا بهبود ببخشد.
همین تعداد گل را کاوه رضایی در فصل ۲۰۱۸ برای شارلروا به ثمر رساند اما تعدد مهاجمان باعث شد جایی در فهرست جام جهانی نداشته باشد.

  با اعلام اتحادیه جهانی کشتی، ایران در جمع ۵ تیم برتر کشتی فرنگی سال ۲۰۲۱ جهان قرار گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading