• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از وخامت حال دو نفر از مصدومان اعتراضات اخیر خبر داد

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از وخامت حال دو نفر از مصدومان اعتراضات اخیر خبر داد

پیام جوان: به گزارش رادیو فردا، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روز شنبه، ششم آذر، ضمن خودداری از ارائه آمار مصدومان و قربانیانِ احتمالی اعتراضات این شهر خبر داد که حال دو نفر از مصدومان وخیم است.

نورالدین سلطانیان گفت: «حال دو نفر از مصدومان اعتراضات دیروز اصفهان مناسب نیست، اما تاکنون فوتی گزارش نشده است.»

او در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر ضمن بیان این که تاکنون مورد «فوتی» در اعتراضات روز جمعه گزارش نشده، درباره آمار مصدومان گفت:‌ «از دادن آمار معذور هستیم.»

تجمع اعتراضی مردم اصفهان به ناکارآمدی مدیریت آب‌رسانی در اصفهان در این استان روز جمعه، پنجم آذر، در پی مداخله نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و از بستر خشک زاینده‌رود در ساعت‌های آغازین روز به سایر خیابان‌های شهر کشیده شد و تا ساعاتی از شب نیز ادامه پیدا کرد.

بر اساس ویدئوها و تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای امنیتی به سوی معترضان تیرهای ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور شلیک کردند و در همین حال تصاویری از زخمی و مجروح شدن مردم در جریان درگیری‌های روز جمعه منتشر شده است.

در همین حال فرمانده نیروی انتظامی اصفهان در مصاحبه با شبکه خبر ایران زخمی‌ شدن «تعدادی از مردم» را تایید کرده و در عین حال از مصدومیت شماری از نیروهای انتظامی هم خبر داده است.

محمدرضا میرحیدری در ادامه مدعی شده که «هفت قبضه سلاح کمری و وینچستر در مبادی ورودی شهر اصفهان کشف شده و برخی اشرار حاضر در اغتشاشات نیز مسلح به سلاح کمری بوده‌اند».

این در حالی است که در تمام ویدئوهای مربوط به اعتراضات روز جمعه فقط نیروهای امنیتی و پلیس به اسلحه مجهز هستند و آشکارا از آنها در برابر مردم معترض استفاده می‌کنند.

  جو شدیدا امنیتی در اطراف پل خواجو اصفهان

تاکنون آمار رسمی از تعداد مصدومان، بازداشت‌شدگان و کشته‌شدگان احتمالی منتشر نشده، اما سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرده که در اعتراضات روز جمعه در اصفهان بیش از ۱۲۰ نفر بازداشت و به زندان دستگرد منتقل شده‌اند.

این سازمان همچنین از انتقال سه معترض به بخش «بهداری و سردخانه» زندان خبر داده «که احتمال می‌رود کشته شده باشند».

جلوگیری از انتشار آمار درست و دقیق از میزان زخمی‌ها و کشته‌شدگان اعتراضات به دست حکومت سابقه دارد و بارها اتفاق افتاده است،‌ از جمله آمار قربانیان سرکوب آبان‌ماه سال ۹۸ که هم‌چنان پنهان نگه داشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان