• Home
  • >
  • سلامت
  • >
  • سازمان جهانی بهداشت: موج دومی نیامده، کووید یک موج بزرگ خواهد بود

سازمان جهانی بهداشت: موج دومی نیامده، کووید یک موج بزرگ خواهد بود

موارد ابتلا به کووید-۱۹، بیماری ناشی از ویروس کرونا، در گوشه‌وکنار جهان، به‌طور بی‌سابقه‌ای رو به اوج‌گیری‌ست. سازمان جهانی بهداشت می‌گوید ویروس فصلی نیست، ما وارد موج دوم و سوم نشده‌ایم، و این یک موج، موج بزرگی خواهد بود.
این اظهارات در زمانی مطرح می‌شود که برخی از کشورها پس از موفقیت در کنترل ویروس و کاهش موارد ابتلا، هم‌اکنون با شمار قابل توجه و حتی بی‌سابقه از موارد تازه روبه‌رو شده‌اند.
این نگرانی‌ها در برخی کشورهای آسیایی دیده می‌شود و در کشورهای اروپایی‌ها نیز هشدارهای پی‌درپی را سبب شده‌است. در حالی که تنها سه کشور آمریکا، برزیل و هند بیش از هشت میلیون مورد ابتلا را تائید یا اعلام کرده‌اند.
هفتم مرداد ماه مدیر موسسه روبرت کوخ در آلمان، گفت «ما وسط یک همه‌گیری هستیم که به‌سرعت در حال گسترش است». مدیر این نهاد بهداشت همگانی در آلمان از شهروندان خواسته ماسک بزنند و فاصله فیزیکی را رعایت کنند.
بریتانیا سفر به اسپانیا را ممنوع کرده‌است؛ در حالی‌که اسپانیا با اوج‌گیری موارد تازه روبه‌رو شده‌است.
در ایران موارد رسمی درگذشت‌های اعلام‌شده طی ۲۴ ساعت ۲۳۵ نفر بود که همچنان بی‌سابقه است. آن‌هم در حالی‌که در روزهای قبل نیز تعداد درگذشت‌ها بی‌سابقه عنوان می‌شدند.
ژاپن طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۹۸۰ مورد ابتلا را ثبت کرده که بنا بر برآورد خبرگزاری کیودو، بالاترین رقم ثبت‌شده روزانه بیماری است.
در هنگ‌کنگ پس از مدت‌ها مقررات سخت اجتماعی بازگشته و تجمع بیش از دو نفر در مکان‌های بسته ممنوع و استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی اجباری شده‌است.
پژوهش‌های تازه‌ در این منطقه این گمانه را مطرح کرده‌اند که ویروس جهش یا «میوتیشن» خود را از دست داده است، به این معنی که با بدن میزبان آشنا شده و انتشار آن آسان‌تر شده‌، و یا اینکه شمار قابل توجهی از بیماران، در مدت زمان کوتاهی در یک مکان به آن مبتلا شده‌اند.
رویترز می‌گوید مقام‌های سازمان جهانی بهداشت از این‌که موارد اوج‌گیری شیوع در جاهایی مانند هنگ‌کنگ را «موج‌های تازه» بنامند دوری می‌کنند.
مارگارت هریس، سخنگوی سازمان جهانی بهداشت، روز سه‌شنبه در ژنو گفته «رفتار این ویروس جور دیگری‌ست. همان‌طور که ما آموخته‌های بیشتری از این ویروس داریم، این ویروس هم ما را بهتر شناخته است».
او افزوده شیوع ویروس «کمی بالا و پایین خواهد داشت، اما یک موج بزرگ خواهد بود… در حال حاضر سخن گفتن از موج نخست، دوم و سوم، واقعا معنی ندارد».
مارگارت هریس با اشاره به اوج‌گیری کووید-۱۹ در کشورهای استوایی مانند فیلیپین یا برزیل، یا در میانه تابستان در آمریکا، مجددا تاکید کرده از نگاه سازمان جهانی بهداشت، «به‌نظر نمی‌رسد فصل‌ها تاثیری بر شیوع داشته باشند».
سخنگوی سازمان جهانی بهداشت همچنان فاصله‌گیری فیزیکی، شست‌وشوی دست‌ها، جلوگیری و کنترل انتقال از فرد مبتلا، یا ماسک زدن در فضاهای بسته و شلوغ، را راه‌های اصلی مقابله با شیوع ویروس توصیف می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading