رامش، خواننده “رودخونه‌ها” درگذشت

رامش، یکی از محبوبت‌ترین و معروف‌ترین خوانندگان موسیقی پاپ پیش از انقلاب در ایران در سن ۷۵ سالگی بر اثر ایست قلبی در آمریکا درگذشت. او در سال‌های پیش از انقلاب ۱۳۵۷ بیش از ۱۰۰ ترانه اجرا کرد.

رامش با نام اصلی آذر محبی تهرانی درباره کناره‌گیری‌اش از خوانندگی در مصاحبه‌ای گفته بود: «نخواندن من ابتدا اعتراضی بود به صدای قدغن زنان در ایران، اما بعد کم کم این اعتراض یک عادت شد و با من سال‌ها ماند. حالا به نخواندن عادت دارم، ولی اگر روزی دوباره به ایران بازگشتم، از ته دل برای همه مردم می‌خوانم».

این آروزی رامش اما محقق نشد و او روز دوشنبه ۱۰ آذر (۳۰ نوامبر) بر اثر ایست قلبی در آمریکا درگذشت.

رامش در ۲۲ آبان ۱۳۲۵ در تهران متولد شد. علاقه داشت، در رشته جراحی تحصیل کند اما با صدای مخملی و زیبایی که داشت، به خوانندگی روی آورد و فعالیت خود را در این عرصه آغاز کرد.

نخستین ترانه‌ای که خواند “پرستو جان” نام داشت که شعرش را لعبت والا سروده بود و در اواخر دوران ریاست داوود پیرنیا بر برنامه “گلها” در برنامه “یک شاخه گل” اجرا شد.

او در کنار ویگن، منوچهر سخایی، گیتی پاشایی، عارف و گوگوش از مشهورترین خوانندگان با سابقه موسیقی پاپ ایرانی به‌شمار می‌رفت و در شوهای تلویزیونی چشمک، میخک نقره‌ای و رنگارنگ برنامه‌های بسیاری اجرا کرده‌بود.

رامش در چندین فیلم سینمایی هم ترانه‌هایی اجرا کرد. او بعدها همکاریش را با پرویز مقصدی آغاز کرد و علاوه بر آن با ناصر چشم آذر و منوچهر چشم آذر همکاری مستمر داشت.

یکی از مشهورترین ترانه‌های رامش، ترانه “رودخونه‌ها” با آهنگ صادق نوجوکی و شعری از محمد علی بهمنی است که با الهام از داستان ماهی سیاه کوچولو اثر صمد بهرنگی سروده شده است.

  AP Explains: Why this Ebola outbreak is a special challenge

این خواننده محبوب موسیقی پاپ پیش از انقلاب ۱۳۵۷ در طی دو دهه فعالیت حدود ۱۰۰ ترانه اجرا کرد، اما پس از انقلاب تقریبا از کار هنری کناره گرفت تا سال‌ها بعد که با دو آلبوم در خارج از کشور به میدان موسیقی آمد، آلبوم “جهان سوم” با اشعاری از اردلان سرفراز و ایرج جنتی عطایی و شهریار قنبری و با آهنگ‌هایی از فرید زلاند و آرمیک. و آلبومی با داریوش و فرامرز اصلانی به نام “معشوق همین جاست” که عمدتا شعرهای مولوی را دربرمی‌گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان