• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • رئیس سازمان بهداشت جهانی: مصونیت جمعی در برابر کرونا رویکردی غیراخلاقی است

رئیس سازمان بهداشت جهانی: مصونیت جمعی در برابر کرونا رویکردی غیراخلاقی است

مصونیت جمعی در برابر کرونا زمانی رخ می‌دهد که شمار بالایی از مردم واکسن دریافت کنند یا اینکه به آن مبتلا شوند که رئیس سازمان بهداشت جهانی (WHO) رویکرد دوم را غیراخلاقی می‌داند.

برخی کشورها به این موضوع اشاره می‌کنند که با توجه به عدم توسعه واکسن برای کرونا، باید شمار بالایی از مردم به این بیماری مبتلا شوند و امکان گسترش طبیعی این ویروس فراهم شود. با وجود چنین اظهارنظری، به تازگی «تدروس ادهانوم»، رئیس سازمان بهداشت جهانی چنین رویکردی را از نظر علمی و اخلاقی مشکل‌ساز اعلام کرده است.

در جهان بیش از ۳۷ میلیون نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و شمار قربانیان این بیماری از مرز ۱ میلیون نفر فراتر رفته و روزبه‌روز به شمار مبتلایان و قربانیان آن اضافه می‌شود. در این میان صدها واکسن مراحل توسعه خود را طی می‌کنند و برخی از آن‌ها در آخرین فاز آزمایش‌ها قرار دارند، اما هنوز هیچ کدام از آن‌ها موفق به کسب تاییدیه جهانی نشده‌اند.

علاوه بر واکسن، چندین داروی آنتی‌بادی کرونا نیز در حال توسعه هستند و در آینده نزدیک شاهد شروع آخرین فاز آزمایش داروی آسترازنکا خواهیم بود که علاوه بر درمان این بیماری، احتمالا می‌تواند تا یکسال باعث مصونیت در برابر آن نیز شود، البته هنوز چنین موضوعی تایید نشده است.

ادهانوم در کنفرانس خبری خود به این موضوع اشاره کرده که تاثیر بلندمدت ویروس کرونا روی بدن و همچنین مدت زمان مصونیت در برابر این بیماری هنوز مشخص نشده:

«در تاریخ بهداشت عمومی هرگز از مصونیت جمعی به عنوان یک استراتژی برای واکنش به شیوع یک بیماری استفاده نشده است.»

رئیس سازمان بهداشت جهانی در صحبت‌های خود به آزمایش‌های خون آنتی‌بادی اشاره کرده و گفته نتایج نشان می‌دهند که تا به امروز تنها ۱۰ درصد شهروندان اکثر کشورها در معرض ویروس کرونا قرار گرفته‌اند و گسترش بدون کنترل این بیماری می‌تواند تعداد قربانیان را افزایش دهد.

  Missing German found at Rome airport living among homeless

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان