• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • درخواست آمریکا از شورای حکام آژانس برای اعمال فشار بیشتر بر ایران

درخواست آمریکا از شورای حکام آژانس برای اعمال فشار بیشتر بر ایران

موضوع پرونده هسته‌ای ایران در دستور کار اجلاس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد. اکنون دفتر نمایندگی ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه‌ای نسبت به عدم همکاری جمهوری اسلامی ایران با بازرسان آژانس اعلام موضع کرده است.
روز ۱۶ ژوئن (۲۷ خرداد) سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان با ارائه پیش‌نویس یک قطعنامه توبیخی به شورای حکام خواستار همکاری کامل جمهوری اسلامی با بازرسان آژانس و همچنین پاسخگویی مسئولان ایران درباره پرسش‌های ناظر بر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور شدند.
در بیانیه دفتر نمایندگی آمریکا در وین صراحتا از پیش‌نویس قطعنامه سه کشور اروپایی درباره ایران حمایت شده است. این بیانیه روز ۱۸ ژوئن (۲۹ خرداد) به دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحویل داده شده است.
در بیانیه آمریکا چه آمده است؟
در بیانیه سه صفحه‌ای دفتر نمایندگی آمریکا در وین به موضوعات متفاوتی اشاره شده است. این بیانیه با اشاره به نشست ماه مارس شورای حکام بر اهمیت پرداختن به فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران تاکید نهاده است.
در این بیانیه به وظایف تصریح شده در پروتکل الحاقی اشاره شده و از ایران درخواست شده است که به طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کرده و بدون تاخیر اطلاعات درخواست شده را به مسئولان آژانس تحویل دهد.
افزون بر آن در این بیانیه آمده است که جمهوری اسلامی باید امکان دسترسی و بازدید بازرسان از مراکز هسته‌ای خود را فراهم کند.
در بیانیه آمریکا آمده است که حتی در زمان انتشار گزارش ماه مارس آژانس نیز ایران بیش از یک ماه مانع از دسترسی بازرسان به مراکز مورد نظر شده بود. موضوعی که نگرانی اعضای شورای حکام را در پی داشت. حال آنکه، از آن زمان تا کنون بیش از سه ماه می‌گذرد و جمهوری اسلامی ایران همچنان از همکاری کامل با آژانس خودداری می‌ورزد.
در بیانیه دفتر نمایندگی آمریکا در وین آمده است که جمهوری اسلامی مانع از بازرسی چهار مکان در این کشور شده است. آمریکا اعلام کرده است که جمهوری اسلامی برای پنهان کردن فعالیت‌های هسته‌ای خود اقدام به پاکسازی و حتی انهدام برخی از نقاط نموده است.
آمریکا در نامه خطاب به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نتایج بازرسی سال ۲۰۱۹ آژانس در ایران اشاره کرده و نوشته است که اکنون تقریبا یک سال از مشاهده موارد حاکی از آلودگی هسته‌ای در این مناطق و هفت ماه از ارائه این اسناد و شواهد به شورای حکام آژانس می‌گذرد.
اشاره دفتر نمایندگی آمریکا در وین به نشست ویژه شورای حکام در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ است. در این بیانیه آمده است که مشاهده ذرات آلوده به اورانیوم حکایت از فعالیت‌های اعلام نشده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران دارد.
در این بیانیه آمده است: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گونه‌ای خستگی‌ناپذیر خواستار جلب همکاری ایران شده است. اما ایران همچنان در راه تحقیقات سنگ‌اندازی می‌کند.»
بیانیه ضمن اعلام حمایت از پیش‌نویس قطعنامه توبیخی کشورهای بریتانیا، فرانسه و آلمان از اعضای شورای حکام خواسته است در برابر “عهدشکنی‌ها و فعالیت‌های ناقض پروتکل الحاقی از سوی ایران” یک صدا بایستند و این کشور را وادار به پاسخگویی به پرسش‌های باز، دادن اطلاعات درخواست شده و دسترسی بازرسان به مراکز مورد نظر بکنند.

  احتمال تصویب قطعنامه‌‌ای انتقادی علیه ایران به دلیل عدم همکاری مناسب با آژانس

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان