ترک کاخ سفید توسط ترامپ پس از تایید کالج انتخاباتی

دونالد ترامپ روز پنجشنبه ششم آذرماه گفت، چنانچه کالج انتخاباتی به طور رسمی پیروزی جو بایدن را در انتخابات ریاست جمهوری تایید کند، او کاخ سفید را ترک خواهد کرد، اما به تلاش برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات ادامه خواهد داد.

یک خبرنگار از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پرسید، «در صورتی که کالج انتخاباتی جو بایدن را (پیروز) انتخاب اعلام کند، آیا شما کاخ سفید را ترک می‌کنید؟ »

دونالد ترامپ در پاسخ گفت: قطعا این کار را خواهم کرد و شما هم این را می‌دانید.

پیش از این مقام کاخ سفید و جمهوریخواهان در کنگره آمریکا گفته بودند در صورتی نتیجه انتخابات سوم نوامبر و کالج‌های انتخاباتی در ایالت‌ها به طور رسمی تایید شوند، دونالد ترامپ روز ۲۰ ژانویه کاخ سفید را ترک خواهد کرد. اما این نخستین بار پس انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است که دونالد ترامپ در این خصوص ابراز نظر می‌کند.

دونالد ترامپ در ادامه گفته است: اگر کالج انتخاباتی نتایج (موجود) انتخابات را رسمی کند، آنها مرتکب «اشتباه» شده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد: پذیرش (نتایج) کار بسیار سختی خواهد بود.

براساس آمار منتشر شده از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا جو بایدن با کسب ۳۰۶ کالج انتخاباتی به پیروز می‌رسد و دونالد ترامپ ۲۳۲ کالج انتخاباتی کسب می‌کند. پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیازمند کسب ۲۷۰ کالج انتخاباتی است.

آقای ترامپ تاکنون پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری را به رسمیت نشناخته و بدون ارائه شواهد و مستندات، رقیب خود را به تقلب و دستکاری در آرا متهم کرده است.

کالج‌های انتخاباتی ایالت‌های آمریکا قرار است که در ۱۴ دسامبر (۱۸ روز دیگر) دیدار کرده و نتیجه نهایی آرا را اعلام کنند.

  Trump national security team, military officials meet about Venezuela

دونالد ترامپ با این حال تاکید کرد تا زمان تایید نهایی نتایج انتخاباتی «خیلی چیزها» اتفاق خواهد افتاد. آقای ترامپ بار دیگر ادعای خود در خصوص بروز تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تکرار کرد.

به رغم این که دونالد ترامپ هنوز به شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری اذعان نکرده است، اما از سه روز پیش اداره خدمات عمومی ایالات متحده اعلام کرد که دولت دونالد ترامپ آماده است تا فرایند انتقال قدرت را به طور رسمی آغاز کند.

با این اقدام اداره خدمات عمومی ایالات متحده، دسترسی جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب به منابع دولتی برای انتقال قدرت فراهم شده است.

منبع: رادیو اروپای آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان