• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • ترور فخری‌زاده؛ وزیر خارجه آلمان خواهان پرهیز از تشدید تنش شد

ترور فخری‌زاده؛ وزیر خارجه آلمان خواهان پرهیز از تشدید تنش شد

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان خواستار حفظ خونسردی و خویشتنداری در واکنش‌های مربوط به ترور محسن فخری‌زاده شد و از طرفین خواست از گام‌های منجر به تشدید تنش خودداری کنند. سخنگوی اتحادیه اروپا این حمله را “عملی مجرمانه” نامید.

وزیر خارجه آلمان روز شنبه ۲۸ نوامبر در گفت‌وگو با روزنامه “فونکه مدین گروپه”، به مذاکرات اتمی احتمالی در ‌اینده با ایران اشاره کرد و خواستار خویشتنداری طرفین در مسئله ترور محسن فخری‌زاده شد.

ماس گفت تردیدی نیست که “کشتن محسن فخری‌زاده اوضاع منطقه را بدتر می‌کند؛ آن هم در زمانی که اصلا موقع تنش نیست.”

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توییتر از جامعه بین‌المللی و به ویژه اروپایی‌ها خواست که به “استانداردهای دوگانه شرم‌آور” پایان دهند و ترور فخری‌زاده را محکوم کنند. ماس اشاره‌ای به این موضوع نکرد.

هم‌زمان، سخنگوی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای، سوءقصد ظهر جمعه در آبسرد دماوند را که به کشته شدن یک مقام دولتی و چند غیرنظامی منجر شد، “عملی مجرمانه” و مغایر با اصول مورد حمایت اروپا در احترام به حقوق بشر خوانده است.

بیانیه با خانواده کشته شدگان همدردی و برای مجروحان احتمالی آرزوی بهبودی کرده و یادآور می‌شود: «در چنین شرایطی، بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد تا طرفین آرام باشند و حداکثر خویشتنداری را به خرج دهند تا از تنش‌هایی که به نفع هیچکس نیست جلوگیری کنند.»

پس از ترور فخری‌زاده، شماری از چهره‌های سیاسی و نظامی، اسرائیل را به انتقام و تلافی تهدید کردند. رهبر جمهوری اسلامی یک روز بعد، خواهان مجازات عاملان و امران این سوءقصد شد. حسن روحانی، رییس جمهوری ایران نیز در اظهاراتی کمابیش محتاطانه اعلام کرد که پاسخ این کار در موقع مناسب داده می‌شود.

  The Daily 202: Democratic candidates will be pushed to provide specific plans on reducing income inequality

روحانی گفت: «ملت ایران هوشمندتر و حکیم‌تر از آنند که در دام توطئه صهیونیست‌ها بیفتند. آنها در فکر ایجاد یک آشوب و بلوا هستند. بدانند ما دست آنها را از پیش خواندیم و آنها موفق نخواهند شد به اهداف خبیثانه خودشان دست پیدا کنند.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هم از طرفین خواسته که خویشتن‌دار بمانند و از هر اقدامی که باعث تنش می‌شود بپرهیزند.

طبق اخبار منتشره در رسانه‌های رسمی ایران، محسن فخری‌زاده، ظهر جمعه در خودرویش مورد سوءقصد قرار گرفت و به دلیل شدت جراحات در بیمارستان درگذشت. جمهوری اسلامی، آمریکا و اسرائیل را مسئول این ترور می‌داند.

بسیاری از تحلیلگران، این ترور را تلاشی از سوی اسرائیل و تیم همکاران دونالد ترامپ برای ضربه زدن به طرح‌های اتمی ایران تا پیش از تحویل مسئولیت سیاسی به جو بایدن دانسته‌اند.

 

منبع: دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان