• Home
  • >
  • سلامت
  • >
  • برزیل اثربخشی واکسن کرونا چینی سینوواک را ۵۰ درصد اعلام کرد

برزیل اثربخشی واکسن کرونا چینی سینوواک را ۵۰ درصد اعلام کرد

دنیا هنوز درگیر بحران ناشی از ویروس کرونا است و روزانه هزاران نفر جان خود را از دست می‌دهند. شرکت‌های آمریکایی، اروپایی، روسی، چینی و کوبایی برای مقابله با این بیماری کشنده واکسن توسعه داده‌اند و با انجام آزمایش‌های بالینی اثربخشی آن‌ها را مشخص می‌کنند. حالا اثربخشی واکسن کرونا چینی سینوواک در برزیل مشخص شده که کمی بیش از ۵۰ درصد است.

برای اینکه یک واکسن بتواند تاییدیه دریافت کند، اثربخشی و کارایی آن باید بالاتر از ۵۰ درصد باشد. طبق نتایج آزمایش‌های بالینی در برزیل، واکسن کرونا چینی سینوواک اثربخشی برابر با ۵۰.۴ درصد دارد که بسیار کمتر از نتایج قبلی است.

شرکت چینی سینوواک این واکسن به نام «CoronaVac» را توسعه داده و یک واکسن غیرفعال است. این واکسن با استفاده از ذرات نابود شده ویروس، سیستم ایمنی بدن را بدون بروز علائم جدی در معرض کرونا قرار می‌دهد. تا به امروز چندین کشور از جمله اندونزی، ترکیه و سنگاپور واکسن کرونا چینی سینوواک را سفارش داده‌اند.

چند روز پیش محققان موسسه «Butantan» که آزمایش‌های بالینی را در برزیل رهبری می‌کند، اثربخشی این واکسن را ۷۸ درصد اعلام کرده بودند. این موسسه گفته بود این واکسن تا ۷۸ درصد از بروز علائم ملایم و شدید کووید-۱۹ جلوگیری می‌کند.

با این وجود پژوهشگران به تازگی از این موضوع خبر داده‌اند که در محاسبات قبلی گروهی از افراد که علائم بسیار خفیف داشته‌اند، درنظر گرفته نشده‌اند. با افزودن این گروه به محاسبات، اثربخشی واکسن کرونا چینی سینوواک به ۵۰.۴ درصد می‌رسد. این موسسه اعلام کرده واکسن سینوواک تا ۷۸ درصد از بروز علائم ملایم که نیازمند درمان باشند، جلوگیری می‌کند.

آزمایش‌های بالینی واکسن سینوواک در کشورهای مختلف نتایجی متفاوتی در پی داشته، برای مثال ترکیه چندین هفته پیش از اثربخشی ۹۱.۲۵ درصدی آن خبر داد و اندونزی هم به اثربخشی ۶۵.۳ درصدی آن اشاره کرد. برخی به علت عدم شفافیت در آزمایش‌ها از این شرکت چینی انتقاد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading