• Home
  • >
  • ورزشی
  • >
  • استقلال اولین تیم ایرانی مرحله حذفی لیگ قهرمانان

استقلال اولین تیم ایرانی مرحله حذفی لیگ قهرمانان

استقلال با شکست‌دادن الاهلی عربستان راهی مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا شد؛ این تیم که شب گذشته در قطر به مصاف رقیب عربستانی‌اش رفته بود موفق شد با نتیجه ۳ بر صفر به برتری برسد و به‌عنوان تیم دوم گروه A به مرحله حذفی برود. شاگردان مجید نامجومطلق که پیش از این دیدار فقط با نتیجه پیروزی بلیت صعودشان قطعی می‌شد، با ارائه یک بازی منسجم و تقریبا یک‌طرفه، راحت به برتری رسیدند تا جایی برای اما و اگر باقی نگذارند.

این تیم اگرچه در این گروه ۵ امتیازی و هم‌امتیاز با تیم الشرطه عراق شد، ولی به لطف تفاضل گل بهتر، به‌ویژه گل‌های زده بیشتر، توانست پشت سر الاهلی که قبل از این دیدار، صعودش را به‌عنوان صدرنشین قطعی کرده بود، به مرحله حذفی برسد. استقلال بعد از قطعی‌شدن حذف شهرخودرو و سپاهان، حالا اولین تیم ایرانی این دوره از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیاست که توانسته از مرحله گروهی صعود کند. آنها در مرحله بعد باید با تیم نخست گروه دوم روبه‌رو شوند که به احتمال فراوان الهلال عربستان است؛ البته به شرط آنکه الهلال بتواند به تعداد کرونایی‌هایش سروسامان دهد و در لیگ قهرمانان آسیا باقی بماند. با قطعی‌شدن صعود استقلال از مرحله گروهی، این تیم چراغ اول را برای تیم‌های ایرانی روشن کرده تا پرسپولیس هم با انگیزه بیشتری مهیای آخرین دیدار مرحله گروهی‌اش شود.
پرسپولیس   سنگر    را   حفظ   می‌کند؟
امروز پرسپولیس آخرین تیم ایرانی است که شانس صعود به مرحله بعدی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا را دارد. شاگردان یحیی گل‌محمدی در گروه C مرحله گروهی لیگ قهرمانان باید به مصاف شارجه امارات بروند و به غیر از نتیجه‌ای که با برد آنها همراه باشد، چیزی به دردشان نمی‌خورد. اگرچه امروز سپاهان هم باید برابر السد به میدان برود تا مرحله گروهی برای نمایندگان ایران به پایان برسد؛ ولی این تیم پیش از بازی با السد از گردونه رقابت‌ها کنار رفته و شانسی ندارد.‌پرسپولیس حالا باید در شرایطی رودرروی شارجه قرار بگیرد که نگاه فوتبال ایران متوجه این باشگاه است. آنها در گروه C با کسب هفت امتیاز و به دلیل تفاضل گل کمتر پایین‌تر از همین تیم شارجه قرار گرفته‌اند و مشخص است که اگر بخواهند به مرحله بعدی لیگ قهرمانان برسند، باید برنده از زمین خارج شوند. البته آنها طبق قانون قبلی می‌توانستند با کسب مساوی بدون گل یا یک – یک هم به مرحله بعدی برسند؛ ولی ازآنجاکه بازی‌ها به صورت متمرکز برگزار می‌شود، قانون هم عوض شده تا دیگر گل‌های زده در خانه حریف بی‌معنی شوند. سرخ‌های تهرانی در بازی رفت توانستند الشارجه را در امارات ۲-۲ متوقف کنند؛ قانون قبلی که گل‌های زده در خانه حریف را لحاظ می‌کرد، می‌توانست به کمک پرسپولیس بیاید؛ ولی حالا چون تفاضل گل محسوب می‌شود، آن تساوی پرگل هم به درد پرسپولیس نمی‌خورد؛ اگرچه شاگردان یحیی گل‌محمدی هم‌امتیاز با شارجه هستند؛ ازآنجاکه رقیب در دو بازی اخیرش ۱۰ گل زده (!) طبیعتا با تفاضل مثبت شش وضعیت مناسبت‌تری از پرسپولیسی دارد که تفاضلش منفی یک است. البته تغییر قانون به مذاق یحیی گل‌محمدی، سرمربی پرسپولیس خوش نیامده؛ او در کنفرانس خبری پیش از این بازی، به این موضوع اعتراض داشت و گفت: «چیزی که ما از قوانین AFC می‌دانیم، این است که بازی رودررو و گل‌های زده در خانه حریف تأثیرگذار و ملاک صعود است؛ اما الان چه اتفاقی افتاده که این قانون عوض شده است، نمی‌دانم. تیم‌های ایرانی در بازی‌های رفت میهمان بودند. در هشت بازی تیم‌های ایرانی میهمان بودند و در خانه حریف گل زدند و امتیاز گرفتند. با تمام سختی‌هایی که وجود داشت، ما در بازی رفت دو گل به الشارجه زدیم و امتیاز گرفتیم، اینها زحماتی است که کشیده شده؛ اما الان می‌گویند گل‌های زده مهم نیست و تفاضل گل مهم است. من از فدراسیون و باشگاه‌های خودمان باید سؤال کنم چرا از حقوق باشگاه‌های ما در این مقطع دفاع نشده است؟! این واقعا جای سؤال دارد و زحمت بازیکنان و مربیان خیلی راحت از بین می‌رود».
وضعیت در این گروه تا همین امروز هم مبهم است. در واقع هر چهار تیم شانس صعود به مرحله حذفی را دارند و طبیعتا هر چهار تیم خطر حذف را حس می‌کنند. پیش از بازی‌های امشب وضعیت جدول این گروه به این ترتیب است که الدحیل با ۹ امتیاز صدرنشین است و دو تیم شارجه و پرسپولیس با هفت امتیاز در تعقیب رقیب گردن‌کلفت قطری هستند. در رتبه چهارم جدول هم تیم التعاون با شش امتیاز قرار گرفته است. اگر التعاون بتواند از سد الدحیل عبور کند، این تیم عربستانی به مرحله بعد می‌رود؛ در غیراین‌صورت التعاون شانسی برای صعود ندارد. درباره بازی پرسپولیس و شارجه هم که وضعیت مشخص است: پرسپولیس فقط با پیروزی صعود می‌کند و اگر الدحیل ببازد، می‌تواند آن وقت صدرنشین هم شود. از سوی دیگر الشارجه با یک تساوی هم می‌تواند به مرحله بعد برسد که همین امر ممکن است آنها را به فکر بازی تدافعی با اتکا به ضدحمله بیندازد. اما یحیی گل‌محمدی می‌گوید تیمش امروز قرار است سراسر هجومی باشد و دل هواداران را شاد کند. «شک نکنید تیم ما هجومی و برای گرفتن سه امتیاز بازی می‌کند؛ چون بازی خیلی مهمی در پیش داریم. این نتیجه برای هواداران ما هم مهم است. می‌دانم از الان هوادارانمان دنبال این هستند که خبرهای خوب بشنوند و اینکه سه امتیاز را به ‌آنها هدیه بدهیم. انگیزه زیادی برای برد داریم و صددرصد موقعیت گل هم خواهیم داشت. بدون ‌شک بازی سراسر هجومی را از تیم ما شاهد خواهید بود و از طرفی تمرکزمان هم باید روی گل‌نخوردن باشد».

  اعلام شرایط صعود تیم‌ها از مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا
منبع: روزنامه شرق

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان