• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • استفاده از هوش مصنوعی استارتاپ سوییسی در نخستین پروژه پاکسازی زباله‌های فضایی

استفاده از هوش مصنوعی استارتاپ سوییسی در نخستین پروژه پاکسازی زباله‌های فضایی

«آژانس فضایی اروپا» قصد دارد با کمک سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی نخستین ماموریت جمع آوری زباله‌های فضایی موسوم به «ClearSpace-1» را در سال ۲۰۲۵ استارت بزند.

برآورد می‌شود که درحدود ۳۴۰۰۰ قطعه با قطر بیش از ۱۰ سانتی‌متر با سرعت ۱۰ برابر سرعت یک گلوله به دور زمین می‌چرخند. اگر یکی از این قطعات با فضاپیماها برخورد کند، آسیب‌های جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

با افزایش زباله‌های فضایی، احتمال برخورد آنها نیز با فضاپیماها افزایش پیدا می‌کند. شهریورماه امسال نیز شاهد بروز چنین مشکلاتی بودیم.

استارتاپ سوئیسی «ClearSpace» در حال توسعه فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی است که به نظر می‌رسد در نخستین ماموریت جمع آوری زباله‌های فضایی قرار است از این سیستم استفاده شود. در این ماموریت، آداپتور محموله موشک «وگا» با نام «وسپا» که در ارتفاع حدود ۶۶۰ کیلومتری مدار زمین در حال گردش است، جمع آوری خواهد شد. این محموله، ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارد.

 

در ماموریتClearSpace-1 از دوربین مجهز به هوش مصنوعی برای رصد زباله‌های فضایی استفاده خواهد شد. بازوهای رباتیکی زباله‌ها را جمع آوری می‌کند.

«ماتیو سالزمن»، یکی از اعضای پروژه اعلام کرد:

«باتوجه به اینکه تصویربرداری در فضا کار دشواری است، تمرکز اصلی پروژه، توسعه الگوریتم‌های یادگیری عمیق برای تخمین موقعیت زباله‌ها است.»

پس از شروع ماموریت، محققان برای تنظیم دقیق سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی،‌ تصاویری را از آن سوی جو زمین ثبت می‌کنند. در این پروژه، الگوریتم‌ها باید به پلتفرم سخت افزاری اختصاصی منتقل شوند.

در صورتی که این ماموریت جمع آوری زباله‌های فضایی با موفقیت پیش برود، زمینه را برای ماموریت‌های بعدی فراهم می‌کند تا فضا را به مکانی امن تبدیل کند.

  Joe Biden visits Pittsburgh for first 2020 campaign rally

زباله‌های فضایی تبدیل به مشکلی جدی برای کشورهای مختلف شده است. با پرتاب مکرر فضاپیماها و راکت‌ها، وجود چنین زباله‌های در ابعاد و شکل‌های مختلف می‌تواند تهدید زیادی برای ماموریت‌های فضایی ایجاد کرده و با برخورد زباله‌ها با آنها، خسارت‌های جبران ناپذیری رخ خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان